Вікіпэдыя:Праект:Віківясна-2022

рэдагаваць «Віківясна-2022»
CEE Spring Logo vertical-t.svg

«Віківясна-2022» — штогадовае мерапрыемства, арганізаванае вікімэдыйцамі і вікіпэдыстамі з Цэнтральнай і Ўсходняй Эўропы, накіраванае на падтрымку стварэньня артыкулаў пра кожную краіну рэгіёну ў кожным з разьдзелаў Вікіпэдыі.

Мэта «Віківясны» — у аб’яднаньні мясцовых высілкаў дзеля зьбіраньня і распаўсюду вольных зьвестак пра гісторыю, культуру, традыцыі і людзей у кожным куточку рэгіёну; у пашырэньні ўзаемнага прызнаньня і разуменьня; у глябальным павелічэньні колькасьці і якасьці вольных ведаў пра рэгіён ЦУЭ. Гэта асабліва надзённа, бо ў найноўшы час рэгіён ЦУЭ перажыў некалькі сумных вёснаў, якія скончыліся непаразуменьнем, раздраем і расчараваньнем.

Традыцыйна мерапрыемства адбываецца з 21 сакавіка да 31 траўня. У гэты час у разьдзелах-удзельніках Вікіпэдыі ладзяцца асобныя конкурсы ў напісаньні і паляпшэньні артыкулаў па гісторыі, культуры і выбітных асобах кожнай краіны-ўдзельніцы рэгіёну. Падрабязьней пра тэмы артыкулаў чытайце на старонцы сьпісу артыкулаў. Конкурсы на месцах ладзяцца мясцовымі прадстаўнікамі, і кожная супольнасьць мае ўласныя правілы, каб улічыць мясцовыя ўмовы. Сувязныя зьвесткі мясцовых каардынатараў знаходзяцца на старонцы кантактаў. Мясцовыя каманды прапануюць сьпісы артыкулаў пра свае краіны, якія яны хочуць бачыць перакладзенымі на ўсе магчымыя мовы рэгіёну, чым і зоймуцца рэдактаркі і рэдактары іншых разьдзелаў. Тым часам, удзельніцы і ўдзельнікі конкурсу змогуць самі абраць тэму, на якую яны хочуць стварыць артыкулы пра пэўную краіну рэгіёну.

Чым больш удзельніц і ўдзельнікаў — тым цікавей. Калі падчас конкурсу далучацца новыя краіны Цэнтральнай і Ўсходняй Эўропы, мясцовыя арганізатары дапоўняць сьпіс задачаў — і ў добры шлях!

рэдагаваць Што б зрабіць
  1. Напісаць і палепшыць як мага больш артыкулаў на падставе крыніцаў.
  2. Пазначаць кожны новы і палепшаны артыкул ці шаблён, зьвязаны з краінамі ЦУЭ і напісаны з 21 сакавіка па 31 траўня, адпаведна запоўненым шаблёнам {{Артыкул Віківясны-2022}} у абмеркаваньні да яго.
  3. Пісаць артыкулы ў адпаведны з графікам тыдзень датычна пазначанай у ім краіны або прадмету, каб прыняць удзел у спаборніцтве. Пры гэтым, цягам «Віківясны» па-за конкурсам улічваюцца ўсе артыкулы пра краіны Цэнтральнай і Ўсходняй Эўропы.
рэдагаваць Удзельніцы і ўдзельнікі
Асобы, датычныя «Віківясны-2022»:
Вікіпэдыст (-ка) Спосаб удзелу
W (гутаркі) стварэньне артыкулаў
Stary Jolup (гутаркі) стварэньне артыкулаў
Dymitr (гутаркі) паляпшэньне і стварэньне артыкулаў, стварэньне шаблёнаў і катэгорыяў
Jarash (гутаркі) паляпшэньне і стварэньне артыкулаў
Гарбацкі (гутаркі) стварэньне артыкулаў
Taravyvan Adijene (гутаркі) паляпшэньне і стварэньне артыкулаў, стварэньне шаблёнаў
Kazimier Lachnovič (гутаркі) паляпшэньне артыкулаў
KastusK (гутаркі) паляпшэньне артыкулаў
NachtReisender (гутаркі) паляпшэньне артыкулаў
Uliana245 (гутаркі) стварэньне артыкулаў
Ясамойла (гутаркі) стварэньне артыкулаў
Panslav (гутаркі) стварэньне артыкулаў
Vsichka (гутаркі) паляпшэньне артыкулаў
Makenzis (гутаркі) паляпшэньне артыкулаў
Raylene N. (гутаркі) стварэньне артыкулаў
Czalex (гутаркі) стварэньне артыкулаў
‎Dj3underscores (гутаркі) стварэньне артыкулаў
рэдагаваць Пытаньні і адказы

Што такое «Віківясна»?Рэдагаваць

Праект «Вясна Вікімэдыі ЦУЭ» — грамадзкі конкурс у рэдагаваньні артыкулаў, арганізаваны дабраахвотнікамі руху «Вікімэдыі» і вікіпэдыстамі з краінаў Цэнтральнай і Ўсходняй Эўропы. Ідэя праекту заснаваная на пасьпяховым досьведзе міжнароднай супрацы некалькіх моўных разьдзелаў Вікіпэдыі на мовах ЦУЭ.

Які абсяг праекту?Рэдагаваць

Артыкул пра Касьцёл Сьвятога Міхаіла Арханёла (Дэмбна) пакуль не напісаны

У цэлым прымальныя ўсялякія энцыкляпэдычна значныя тэмы, якія датычаць рэгіёну Цэнтральнай і Ўсходняй Эўропы. Гэта можа быць славацкая кухня, сэрбская гісторыя, вугорская геаграфія, летувіскія рэкі, эстонскія нацыянальныя паркі, украінская эканоміка, румынскія пячоры і да т.п.

Хто займаецца арганізацыяй мерапрыемства?Рэдагаваць

Конкурс ладзіцца на міжнародным узроўні пасярэдніцтвам асобных аддзелаў Фундацыі «Вікімэдыя», вікіпэдыйных супольнасьцяў і асобных рэдактараў праектаў «Вікімэдыі». Падрыхтоўкай і каардынацыяй праекту займаецца міжнародная каманда.

Як адбываецца супраца па тэматыцы конкурсу?Рэдагаваць

Міжнародная дружына ладзіць віртуальныя сустрэчы пры пасярэдніцтве Рэтрансьляванага інтэрнэт-чату, Скайпу і іншых каналаў сувязі. Існуе таксама суполка ў Фэйсбуку.

Дзе знаходзяцца сьпісы артыкулаў?Рэдагаваць

Удзельніцы і ўдзельнікі вольныя самі абіраць любы артыкул любой тэматыкі, калі ён тычыцца краінаў Цэнтральнай і Ўсходняй Эўропы (прыклады вышэй), або скарыстаць прапанаваны сьпіс, створаны асобна для кожнай краіны-ўдзельніцы спаборніцтва. Прыведзены сьпіс не абавязковы, аднак зьяўляецца пералікам найбольш істотных тэмаў па краіне, складзеных прадстаўнікамі гэтай краіны.

Калі афіцыйны пачатак конкурсу?Рэдагаваць

Конкурс афіцыйна пачынаецца 21 сакавіка і цягнецца да 31 траўня 2022 году. Сьпіс датаў, у якія ствараем артыкулы пра асобныя краіны, знаходзіцца на старонцы ў Мэта-Вікі.

Якім чынам вядзецца падлік унёску?Рэдагаваць

Усе ахвотныя рэгіструюцца ў табліцы ўдзельніц і ўдзельнікаў, пасьля чаго дадаюць створаныя і палепшаныя артыкулы ў сьпіс. Рэгістрацыя не абавязковая, аднак яна дазваляе адсачыць Ваш унёсак і запэўнівае, што створаныя артыкулы адносяцца да конкурсу.

Якія будуць узнагароды?Рэдагаваць

У 2021 годзе ў бюджэце гранта згадваліся па «€400» на «ўзнагароды на мясцовым узроўні», у тым ліку для «Вікісупольнасьці Беларусі». Пры захаваньні гэтых умоваў узнагароды складуць за найбольшы лік створаных артыкулаў 200 і 100 эўра за 1-е і 2-е месцы адпаведна, за найбольшы лік палепшаных артыкулаў — 100 эўра.

рэдагаваць Сьпіс артыкулаў

Створаныя артыкулыРэдагаваць

Украіна/геаграфія, традыцыі і ежа, культура
21 сакавіка
  1. (2678) Натальля ЯрэськаSilk user blue online.pngStary Jolup
  2. (28 738) Усьцім КармалюкSilk user blue online.pngStary Jolup
  3. (1590) ЛітынSilk user blue online.pngStary Jolup
  4. (4303) Кіеўскае вадасховішчаSilk user blue online.pngStary Jolup
  5. (30 139) ЗапарожстальSilk user blue online.pngW
  6. (11 979) Руская ПраўдаSilk user blue online.pngStary Jolup
  7. (6342) Міхаіл ПадалякSilk user blue online.pngStary Jolup
    22 сакавіка
  8. (3571) Ірына ВерашчукSilk user blue online.pngStary Jolup
  9. (7751) Чарнабаеўка (Хэрсонская вобласьць)Silk user blue online.pngStary Jolup
  10. (689) ЧарнабаеўкаSilk user blue online.pngStary Jolup
  11. (1508) Хэрсонскі раёнSilk user blue online.pngStary Jolup
  12. (8988) Скіф (СТРК)Silk user blue online.pngStary Jolup
  13. (2673) Васіль ЛамачэнкаSilk user blue online.pngStary Jolup
  14. (4333) Рыгор Квітка-АснаўяненкаSilk user blue online.pngStary Jolup
  15. (10 015) Марыя Іяанна ВелёпольскаяSilk user blue online.pngГарбацкі
  16. (8124) Цені забытых продкаў (аповесьць)Silk user blue online.pngStary Jolup
    23 сакавіка
  17. (17 112) Дняпроўская гідраэлектрастанцыяSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  18. (10 360) Стэфанія ЎланоўскаяSilk user blue online.pngГарбацкі
  19. (7574) Барыс ЛяташынскіSilk user blue online.pngStary Jolup
  20. (15 411) Вера ХалоднаяSilk user blue online.pngStary Jolup
  21. (8792) Акт абвяшчэньня Незалежнасьці ЎкраіныSilk user blue online.pngStary Jolup
  22. (4505) Міжнародны легіён тэрытарыяльнай абароны ЎкраіныSilk user blue online.pngStary Jolup
    24 сакавіка
  23. (21 155) АхемаSilk user blue online.pngW
  24. (8913) Станіслаў АсееўSilk user blue online.pngStary Jolup
  25. (2751) Валеры ЗалужныSilk user blue online.pngStary Jolup
  26. (5446) Тацяна АсташчанкаSilk user blue online.pngStary Jolup
  27. (9594) Казіміра БуйвідSilk user blue online.pngГарбацкі
    25 сакавіка
  28. (17 866) Леанід ШаршнёўSilk user blue online.pngW
  29. (6115) The Kyiv IndependentSilk user blue online.pngStary Jolup
    26 сакавіка
  30. (8768) Помнік Тарасу Шаўчэнку (Харкаў)Silk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  31. (2954) Руслан СтэфанчукSilk user blue online.pngStary Jolup
  32. (2205) Еўпраксія МсьціславаўнаSilk user blue online.pngStary Jolup
  33. (12 011) Марыя ДулембаSilk user blue online.pngГарбацкі
  34. (5458) Мсьціслаў УладзімеравічSilk user blue online.pngStary Jolup
    27 сакавіка
  35. (13 634) Нарцыза ЖмыхоўскаяSilk user blue online.pngГарбацкі
  36. (46 130) Беларусь ва ўварваньні Расеі ва Ўкраіну (2022)Silk user blue online.pngVisem
    Армэнія / Аўстрыя / Польшча / традыцыі і ежа
    28 сакавіка
  37. (13 814) Арцах (гістарычная вобласьць)Silk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  38. (5921) Канстытуцыя 3 траўня 1791 (карціна)Silk user blue online.pngStary Jolup
  39. (3036) Мэдычны ўнівэрсытэт імя Сылескіх Пястаў ва ЎроцлавеSilk user blue online.pngStary Jolup
    29 сакавіка
  40. (6255) Кракаўскі політэхнічны ўнівэрсытэт імя Тадэвуша КасьцюшкіSilk user blue online.pngStary Jolup
  41. (3879) Крушынянскі мячэтSilk user blue online.pngStary Jolup
  42. (7757) КрушыняныSilk user blue online.pngStary Jolup
  43. (5993) ПанятовічыSilk user blue online.pngStary Jolup
    30 сакавіка
  44. (10 849) Польская дзяржаўная чыгункаSilk user blue online.pngW
  45. (13 403) Ірына ВільдэSilk user blue online.pngГарбацкі
  46. (5170) ПуцілкіSilk user blue online.pngStary Jolup
  47. (6709) Нятупа (Саколькі павет)Silk user blue online.pngStary Jolup
  48. (720) Нятупа (неадназначнасьць)Silk user blue online.pngStary Jolup
  49. (3197) Януш СяткоўскіSilk user blue online.pngStary Jolup
    31 сакавіка
  50. (4947) Шацілы (Сакольскі павет)Silk user blue online.pngStary Jolup
  51. (5984) Старая ГрыбоўшчынаSilk user blue online.pngStary Jolup
  52. (16 448) Паўднёва-Каўкаская чыгункаSilk user blue online.pngW
  53. (5544) Саньнікі (Саколькі павет)Silk user blue online.pngStary Jolup
  54. (5027) Саньнікі (горад)Silk user blue online.pngStary Jolup
  55. (6443) Рудакі (Польшча)Silk user blue online.pngStary Jolup
  56. (576) АрцахSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  57. (5892) ПлябанаваSilk user blue online.pngStary Jolup
  58. (5565) АзёрскаеSilk user blue online.pngStary Jolup
  59. (5626) Вялікія АзяраныSilk user blue online.pngStary Jolup
  60. (4986) Малыя АзяраныSilk user blue online.pngStary Jolup
  61. (4620) Яраслаў ГжандовічSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  62. (6250) Востраў ПаўднёвыSilk user blue online.pngStary Jolup
  63. (5005) Новая СьвідзялаўкаSilk user blue online.pngStary Jolup
  64. (3013) Baltic PipeSilk user blue online.png‎Dymitr
  65. (5613) Новая ГрыбоўшчынаSilk user blue online.pngStary Jolup
  66. (5459) ЛасіняныSilk user blue online.pngStary Jolup
  67. (6198) Лапічы (Польшча)Silk user blue online.pngStary Jolup
  68. (3369) ЗПГ-тэрмінал СьвінавуйсьцеSilk user blue online.pngDymitr
  69. (5163) Газавае злучэньне Польшча—ЛетуваSilk user blue online.pngDymitr
    1 красавіка
  70. (4119) Антыпуцінская кааліцыя95.47.59.250
  71. (2064) Армянскі часSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  72. (10 111) Габрыеле Пяткевічайце-БіцеSilk user blue online.pngГарбацкі
  73. (3075) Седлецкі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  74. (3041) Серпецкі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  75. (3106) Сахачэўскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  76. (3107) Сакалоўскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  77. (3071) Радамскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  78. (23 552) Акцыйнае таварыства фінансаваньня аўтамагістраляў і хуткасных дарогSilk user blue online.pngW
  79. (4901) Арцаскае царстваSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  80. (3108) Цеханоўскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  81. (3120) Шыдлавецкі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  82. (3232) Варшаўскі заходні паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  83. (3065) Астралэнцкі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  84. (3145) Вышкоўскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
    2 красавіка
  85. (9069) Она Плейрыце-ПуйдзенеSilk user blue online.pngГарбацкі
  86. (4652) Выбухі пад Белградам95.47.59.250
  87. (3094) Вэнгроўскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  88. (2964) Пултускі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  89. (3115) Пясэчынскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  90. (3075) Пшысускі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  91. (3030) Мінскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  92. (3055) Млаўскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
    3 красавіка
  93. (41 224) Бучанская разьня95.47.59.250
  94. (3152) Навадворскі павет (Мазавецкае ваяводзтва)Silk user blue online.pngStary Jolup
  95. (3031) Атвоцкі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  96. (3043) Плоцкі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  97. (3047) Плоньскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  98. (3103) Прушкоўскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  99. (3089) Пшасныскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  100. (3147) Макоўскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  101. (3040) Ліпскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  102. (3031) Ласіцкі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  103. (3118) Легіёнаўскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  104. (3092) Казеніцкі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  105. (3127) Гарвалінскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  106. (3139) Гастынінскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  107. (3137) Градзіскі павет (Мазавецкае ваяводзтва)Silk user blue online.pngStary Jolup
  108. (3060) Груецкі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  109. (3087) Зваленскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  110. (3107) Жырамінскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
  111. (3065) Жырардоўскі паветSilk user blue online.pngStary Jolup
    Грузія / Латвія / цыганы / эспэранта / традыцыі і гісторыя
    4 красавіка
  112. (16 661) Банк ЛатвііSilk user blue online.pngW
    5 красавіка
  113. (4693) Генацыд украінцаў95.47.59.250
  114. (14 885) Паційскі портSilk user blue online.pngW
    6 красавіка
  115. (7503) Она МіцюцеSilk user blue online.pngГарбацкі
  116. (5883) Легіён «Свабода Расеі»95.47.59.250
  117. (2339) ОдлаSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  118. (10 830) Марыя ГімбуценеSilk user blue online.pngГарбацкі
    7 красавіка
  119. (6089) Даля ГрынкевічуцеSilk user blue online.pngГарбацкі
    10 красавіка
  120. (25 958) Баўгарская дзяржаўная чыгункаSilk user blue online.pngW
  121. (9500) Уступленьне Ўкраіны ў Эўрапейскі ЗьвязSilk user blue online.pngUliana245
    Азэрбайджан / Грэцыя / Паўночная Македонія/ адукацыя і навука
    11 красавіка
  122. (6126) Троцкая кенэсаSilk user blue online.png‎Kazimier Lachnovič
  123. (12 032) Баку — СупсаSilk user blue online.pngW
  124. (9042) Украіна і Эўрапейскі ЗьвязSilk user blue online.pngUliana245
    12 красавіка
  125. (1914) Данбас (неадназначнасьць)Silk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  126. (6971) ДанбасSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  127. (1638) Асацыяцыя футбольных фэдэрацыяў Азэрбайджану31.200.21.19
    13 красавіка
  128. (8427) Дзімітар КавачэўскіSilk user blue online.pngStary Jolup
  129. (32 649) Асновы геапалітыкіSilk user blue online.pngUliana245
    14 красавіка
  130. (3618) Унівэрсытэт Сьвятых Кірыла і Мятода (Скоп'е)Silk user blue online.pngStary Jolup
  131. (1945) Каменны ледавік (Якупіца)Silk user blue online.pngStary Jolup
  132. (1701) Герб ВаршавыSilk user blue online.png‎Ясамойла
  133. (12 027) Нэптун (крылатая ракета)Silk user blue online.pngStary Jolup
  134. (5587) ДэнацыфікацыяSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
    15 красавіка
  135. (3423) ЯкупіцаSilk user blue online.pngStary Jolup
  136. (7291) Кузьман КапіданSilk user blue online.pngStary Jolup
    16 красавіка
  137. (3130) Македонскі гусарскі полкSilk user blue online.pngStary Jolup
  138. (19 522) Міжславянская моваSilk user blue online.pngPanslav
  139. (4040) Герб Прэзыдэнта Паўночнай МакедонііSilk user blue online.pngStary Jolup
  140. (3620) Македонскія назвы месяцаўSilk user blue online.pngStary Jolup
  141. (29 606) Македонская біржаSilk user blue online.pngW
    17 красавіка
  142. (20 545) МардакертSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  143. (10 725) АгдамSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
    Сэрбія / Турэччына / эрзя / грамадзтва і правы чалавека
    18 красавіка
  144. (6201) Філіп ВішнічSilk user blue online.pngStary Jolup
  145. (33 441) Банк ГрэцыіSilk user blue online.pngW
  146. (3960) ШыдSilk user blue online.pngStary Jolup
  147. (403) БГSilk user blue online.pngW
  148. (715) МБSilk user blue online.pngW
  149. (9931) Абхаская Аўтаномная Савецкая Сацыялістычная РэспублікаSilk user blue online.pngЯсамойла
  150. (10 081) Аджарская Аўтаномная Савецкая Сацыялістычная РэспублікаSilk user blue online.pngЯсамойла
  151. (7774) Паўднёва-Асэтынская аўтаномная вобласьцьSilk user blue online.pngЯсамойла
  152. (8380) Бітва на КалубарыSilk user blue online.pngStary Jolup
  153. (11 298) Бітва пад ЦэрамSilk user blue online.pngStary Jolup
  154. (6782) Княства СэрбіяSilk user blue online.pngStary Jolup
    19 красавіка
  155. (3525) Ёван РаічSilk user blue online.pngStary Jolup
  156. (4479) Срэмскі-КарлаўцыSilk user blue online.pngStary Jolup
    20 красавіка
  157. (10 591) Она ШымайцеSilk user blue online.pngГарбацкі
  158. (3879) Вайсковая акадэмія СэрбііSilk user blue online.pngStary Jolup
    21 красавіка
  159. (4416) ЛаўкаваSilk user blue online.pngЯсамойла
  160. (2881) Паветы ЛетувыSilk user blue online.pngЯсамойла
  161. (8945) Эрзянь МасторSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  162. (9340) Сырэсь БаляеньSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  163. (15 383) АрзамасSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  164. (1411) ПачатSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
    22 красавіка
  165. (4371) ПургазSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  166. (6245) СарЭксSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  167. (9473) ЦюшцяSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
    23 красавіка
  168. (6627) Мардоўская Аўтаномная Савецкая Сацыялістычная РэспублікаSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  169. (11 011) Мілена РудніцкаяSilk user blue online.pngГарбацкі
  170. (25 480) Народны банк СэрбііSilk user blue online.pngW
  171. (223) НБСSilk user blue online.pngW
  172. (342) СНБSilk user blue online.pngW
  173. (7023) ПушкінападSilk user blue online.png‎Uliana245
  174. (5238) ЧанкырыSilk user blue online.pngStary Jolup
    24 красавіка
  175. (4398) ТорамаSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  176. (14 879) Саламея НерысSilk user blue online.pngГарбацкі
  177. (19 493) РМ РэйлSilk user blue online.pngW
  178. (8398) Азор (фільм)Silk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  179. (2777) ІнязорSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  180. (3169) Дзень эрзянскай мовыSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  181. (3178) КызылырмакSilk user blue online.pngStary Jolup
    Вугоршчына / Малдова і Румынія / Эстонія / архітэктура
    25 красавіка
  182. (17 585) Царква Сьвятой Параскевы Пятніцы (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  183. (6506) Галіна ВойцікSilk user blue online.pngГарбацкі
  184. (20 245) Царква Сьвятой Тройцы (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  185. (4646) Дзёрдзь КалдзіSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  186. (3643) Суўр-ПакрыSilk user blue online.pngStary Jolup
  187. (3618) ПакрыSilk user blue online.pngStary Jolup
    26 красавіка
  188. (4753) Вяйкэ-ПакрыSilk user blue online.pngStary Jolup
  189. (5219) Правяраю-ТБSilk user blue online.png‎Ясамойла
  190. (19 095) Omega (гурт)Silk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  191. (17 090) Нацыянальны банк МалдовыSilk user blue online.pngW
  192. (5456) Шара КарыгSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  193. (2745) Касары (востраў)Silk user blue online.pngStary Jolup
  194. (1767) АэгнаSilk user blue online.pngStary Jolup
  195. (4189) АбрукаSilk user blue online.pngStary Jolup
    27 красавіка
  196. (12 741) Віленскі Духаўскі манастырSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  197. (9173) Палац Бжастоўскіх (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  198. (7277) Палац Радзівілаў (Пушкарня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  199. (10 754) Палац Радзівілаў (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  200. (4661) Яан ТээмантSilk user blue online.pngStary Jolup
  201. (11 066) Палац Тышкевічаў (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  202. (5249) Яан ТынісанSilk user blue online.pngStary Jolup
  203. (4670) Фрыдрых АкельSilk user blue online.pngStary Jolup
  204. (21 491) Вугорская Народная РэспублікаSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
    28 красавіка
  205. (7312) Вільгельміна Зындрам-КасьцялкоўскаяSilk user blue online.pngГарбацкі
  206. (18 153) Вугорскі нацыянальны банкSilk user blue online.pngW
  207. (6741) Янаш КадарSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  208. (21 129) Прэзыдэнцкі палац (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  209. (4405) Ота ШтрандманSilk user blue online.pngStary Jolup
  210. (2438) Тыйт ВяхіSilk user blue online.pngStary Jolup
    29 красавіка
  211. (6235) Апэрацыя «Прыбой»Silk user blue online.pngStary Jolup
  212. (8073) Канстанцыя СкірмунтSilk user blue online.pngГарбацкі
    30 красавіка
  213. (4723) Кая КаласSilk user blue online.pngDymitr
  214. (14 661) Віленская ратушаSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
    1 траўня
  215. (18 489) Верхні замак (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  216. (7282) Новы Арсэнал (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  217. (12 930) Гэлена СкірмунтSilk user blue online.pngГарбацкі
  218. (3109) Энэ ЭргмаSilk user blue online.pngStary Jolup
  219. (25 365) Талінскі портSilk user blue online.png‎W
  220. (13 168) Эстонская акадэмія мастацтваўSilk user blue online.pngStary Jolup
  221. (1943) Талінскі тэхнічны ўнівэрсытэтSilk user blue online.pngStary Jolup
    Кіпр / татары / крымскія татары / прырода
    2 траўня
  222. (16 350) Касьцёл Сьвятога Духа і кляштар дамініканаў (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  223. (9413) Касьцёл Сьвятога Барталамея (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  224. (20 205) Касьцёл Сьвятога Казімера і кляштар езуітаў (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  225. (8475) Ліля БуджураваSilk user blue online.pngStary Jolup
    3 траўня
  226. (2858) Тамга ГірэяўSilk user blue online.pngStary Jolup
  227. (18 533) Касьцёл Сьвятога Міхала Арханёла і кляштар бэрнардынак (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  228. (5312) СьніпішкіSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  229. (19 330) Касьцёл Сьвятой Кацярыны і кляштар бэнэдыктынак (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
    4 траўня
  230. (18 734) Касьцёл Унебаўшэсьця Пана і кляштар місіянэраў (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  231. (12 524) Фондавая біржа КіпруSilk user blue online.pngW
  232. (24 691) Касьцёл Сьвятых Апосталаў Пятра і Паўла і кляштар канонікаў лятэранскіх (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  233. (7031) Сьцяг крымскіх татарSilk user blue online.pngStary Jolup
    5 траўня
  234. (9045) Касьцёл Сьвятога Язэпа і кляштар кармэлітак (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  235. (27 155) Казань (аэрапорт)Silk user blue online.pngW
  236. (6400) Віленскі мячэтSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  237. (12 541) Рафіс КашапаўSilk user blue online.png‎Visem
  238. (7920) Герб крымскіх татарSilk user blue online.pngStary Jolup
  239. (6819) Перакопскі валSilk user blue online.pngStary Jolup
  240. (2471) Перакопскі пярэсмыкSilk user blue online.pngStary Jolup
    7 траўня
  241. (4871) Сэвіл ШайдэхSilk user blue online.pngStary Jolup
  242. (6294) Радка ДэнемаркаваSilk user blue online.pngГарбацкі
    8 траўня
  243. (9438) Амет-Хан СултанSilk user blue online.pngStary Jolup
  244. (2632) Парнаграфія ў ПольшчыSilk user blue online.pngЯсамойла
  245. (4285) ХалюміSilk user blue online.pngDymitr
    Башкартастан / Славенія / Чарнагорыя / культура і спорт
    9 траўня
  246. (26 747) ДомавінаSilk user blue online.pngW
    10 траўня
  247. (1404) ПанчанкаSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  248. (5707) Міла ДжуканавічSilk user blue online.pngStary Jolup
    11 траўня
  249. (3547) Душка МаркавічSilk user blue online.pngStary Jolup
  250. (4274) Здраўка КрывакапічSilk user blue online.pngStary Jolup
  251. (4420) Адміністрацыйны падзел ЧарнагорыіSilk user blue online.pngStary Jolup
  252. (2855) Андрыевіца (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  253. (1474) Цэціне (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
    12 траўня
  254. (4231) ЧарнагорцыSilk user blue online.pngStary Jolup
  255. (6705) АзоўстальSilk user blue online.pngStary Jolup
  256. (2081) Рожае (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  257. (1008) Шаўнік (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
    13 траўня
  258. (931) Ціват (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  259. (1752) Хэрцэг-Нові (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  260. (8544) Юліян ЛяскоўскіSilk user blue online.png‎Gleb Leo
  261. (1588) Улцынь (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
    14 траўня
  262. (1746) Плужынэ (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  263. (12 070) Электраэнэргетыка ЧарнагорыіSilk user blue online.pngW
  264. (1049) Плеўля (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  265. (1372) Плаў (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  266. (1330) Петніца (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  267. (8709) Дынарскае сугор’еSilk user blue online.pngStary Jolup
  268. (1320) Бар (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  269. (817) Біела-Поле (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  270. (1681) Будва (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
    15 траўня
  271. (12 839) Антоні (Мельнікаў)Silk user blue online.pngW
  272. (1940) Бэранэ (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  273. (1340) Гусінье (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  274. (1696) Данілаўград (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  275. (1963) Жабляк (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  276. (1598) Калашын (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  277. (1718) Котар (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  278. (1607) Мойкавац (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  279. (1606) Нікшыч (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
  280. (964) Падгорыца (грамада)Silk user blue online.pngStary Jolup
    Славаччына / Харватыя / Чэхія / міжнародныя дачыненьні / жанчыны
    16 траўня
  281. (4381) Петар КружычSilk user blue online.pngStary Jolup
  282. (2858) Жрноўніца (рака)Silk user blue online.pngStary Jolup
    17 траўня
  283. (20 598) Аляксандар ДугінSilk user blue online.pngW
  284. (7298) Пэтар ФіялаSilk user blue online.pngStary Jolup
  285. (5685) Лыса над ЛабэмSilk user blue online.pngStary Jolup
  286. (5196) НімбуркSilk user blue online.pngStary Jolup
  287. (871) Німбурцкая акругаSilk user blue online.pngStary Jolup
    18 траўня
  288. (8133) Іржы ТрнкаSilk user blue online.pngStary Jolup
  289. (5938) БэнэшаўSilk user blue online.pngStary Jolup
  290. (972) Бэнэшаўская акругаSilk user blue online.pngStary Jolup
  291. (974) Кутнагорская акругаSilk user blue online.pngStary Jolup
  292. (8591) Кутна ГораSilk user blue online.pngStary Jolup
  293. (902) Колінская акругаSilk user blue online.pngStary Jolup
  294. (7826) КолінSilk user blue online.pngStary Jolup
    19 траўня
  295. (36 084) Вузел БаранавічыSilk user blue online.pngW
    20 траўня
  296. (14 214) Віленскае біскупстваSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  297. (906) Кладнаўская акругаSilk user blue online.pngStary Jolup
  298. (923) Бэраўнская акругаSilk user blue online.pngStary Jolup
  299. (2314) Сармацкі мяшаны лесSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  300. (31 980) Расейска-швэдзкая вайна (1788—1790)Silk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  301. (6257) БэраўнSilk user blue online.pngStary Jolup
    21 траўня
  302. (5091) Ян БронкафSilk user blue online.pngStary Jolup
    22 траўня
  303. (1929) ‎Натальля ШчэрбаSilk user blue online.png‎Raylene N.
  304. (14 855) ‎‎Міла ЁвавічSilk user blue online.png‎Jarash
    23 траўня
    Босьнія і Герцагавіна / Расея / Сэрбская Рэспубліка / эканоміка
  305. (5984) Ільля ЯшынSilk user blue online.pngStary Jolup
  306. (56 134) Узброеныя сілы РасеіSilk user blue online.pngW
  307. (21 439) Кацярына ШульманSilk user blue online.pngStary Jolup
  308. (1531) Ангудайскі раёнSilk user blue online.pngStary Jolup
  309. (51 383) ‎‎Чэмпіянат сьвету па хакеі з шайбай 2022 году (склады)Silk user blue online.png‎Dymitr
    24 траўня
  310. (1698) Кош-Агацкі раёнSilk user blue online.pngStary Jolup
  311. (2332) Крайняя ПоўначSilk user blue online.pngStary Jolup
  312. (7765) ‎Герб Смаленскага ваяводзтваSilk user blue online.pngCzalex
  313. (9029) Дзень славянскага пісьменства і культурыSilk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  314. (2852) Маймінскі раёнSilk user blue online.pngStary Jolup
  315. (2284) Турачацкі раёнSilk user blue online.pngStary Jolup
  316. (2127) Улаганскі раёнSilk user blue online.pngStary Jolup
  317. (13 362) Цялецкае возераSilk user blue online.pngStary Jolup
    25 траўня
  318. (3655) Помнік Тарасу Шаўчэнку (Орск)Silk user blue online.png‎Taravyvan Adijene
  319. (2070) Азэрбайджанскі час31.200.13.53
  320. (976) Вусьць-Канскі раёнSilk user blue online.pngStary Jolup
  321. (2622) Вусьць-Коксінскі раёнSilk user blue online.pngStary Jolup
  322. (1491) Чамальскі раёнSilk user blue online.pngStary Jolup
  323. (1238) Чойскі раёнSilk user blue online.pngStary Jolup
  324. (976) Шабалінскі раёнSilk user blue online.pngStary Jolup
  325. (5344) КатуньSilk user blue online.pngStary Jolup
  326. (22 272) Беларуска-турэцкія дачыненьніSilk user blue online.pngW
    26 траўня
  327. (11 688) Аляксандр I ДобрыSilk user blue online.pngDj3underscores
  328. (4637) Бялуха (гара)Silk user blue online.pngStary Jolup
  329. (3447) АлтайSilk user blue online.pngStary Jolup
    27 траўня
  330. (28 140) Банк ЛетувыSilk user blue online.pngW
    28 траўня
  331. (6982) Галіна ЦімчанкаSilk user blue online.pngStary Jolup
    29 траўня
  332. (7363) Embrace Ukraine. Strengthen the UnionSilk user blue online.png‎Uliana245
    30 траўня
  333. (31 267) Польскі народны банкSilk user blue online.pngW
  334. (2507) Дзьмітры ГудкоўSilk user blue online.pngStary Jolup
  335. (1851) Ясьміла ЖбанічSilk user blue online.pngStary Jolup
  336. (3574) Ліўнянскі сырSilk user blue online.pngStary Jolup
  337. (1611) ТулумбаSilk user blue online.pngStary Jolup
  338. (8674) ВэнэдыSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
    31 траўня
  339. (6691) Леў РохлінSilk user blue online.pngStary Jolup
  340. (3404) Леў ШчэрбаSilk user blue online.pngStary Jolup
  341. (32 390) ‎Кузьня на РыбальскімSilk user blue online.pngJarash
  342. (3505) Мікалай ЭплеSilk user blue online.pngStary Jolup

Палепшаныя артыкулыРэдагаваць

  1. МелітопальSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  2. Расейскае ўварваньне ва Ўкраіну (2022)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  3. МарыюпальSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  4. Кабзар (кніга)Silk user blue online.pngJarash
  5. Марыя ПрымачэнкаSilk user blue online.pngJarash
  6. БярдзянскSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  7. СлавуцічSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  8. Ганаровая адзнака «Горад-герой Украіны»Silk user blue online.pngStary Jolup
  9. БучаSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  10. Танок на майдані КонґоSilk user blue online.pngJarash
  11. Батальён імя Кастуся КаліноўскагаSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  12. Ільля «Ліцьвін» (Хрэнаў)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  13. Аляксей «Тур» (Скобля)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  14. Аляксандар БаршчэўскіSilk user blue online.pngStary Jolup
  15. Нагорны КарабахSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  16. Габрыеля ЗапольскаяSilk user blue online.pngГарбацкі
  17. Пагоня (аддзел)Silk user blue online.pngKastusK
  18. СтэпанакертSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  19. Галіна ДанільчанкаSilk user blue online.pngNachtReisender
  20. Нагорна-Карабаская РэспублікаSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  21. Рэвалюцыя на граніцеSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  22. Ачакаўскі раёнSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  23. ПеракопSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  24. Медніцкі замакSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  25. Мая ЛьвовічSilk user blue online.pngГарбацкі
  26. Троцкі замакSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  27. Троцкі замак на паўвысьпеSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  28. ПасіньSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  29. Міжмор’еSilk user blue online.pngVsichka
  30. Ініцыятыва трох мораўSilk user blue online.pngVsichka
  31. Гімн ПольшчыSilk user blue online.png‎Ясамойла
  32. Летувіская Савецкая Сацыялістычная РэспублікаSilk user blue online.png‎Ясамойла
  33. Латвійская Савецкая Сацыялістычная РэспублікаSilk user blue online.png‎Ясамойла
  34. Гімн ЛетувыSilk user blue online.png‎Ясамойла
  35. Малдаўская Савецкая Сацыялістычная РэспублікаSilk user blue online.png‎Ясамойла
  36. Гэгельман Літаўэн КоўнаSilk user blue online.png‎Makenzis
  37. Вострая брамаSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  38. Прачысьценская царква (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  39. Рускі Горад (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  40. КернаўSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  41. Царква Сьвятога Мікалая (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  42. Пераклады Бібліі на вугорскую мовуSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  43. Віленскі Траецкі манастырSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  44. Вастрабрамская вуліцаSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  45. Палац СлушкаўSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  46. Замкавая вуліца (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  47. Дамініканская вуліца (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  48. Троцкая вуліца (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  49. Завальная вуліца (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  50. Вуліца БакштаSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  51. Людвісарская вуліца (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  52. Віленская вуліца (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  53. ДэбрэцэнSilk user blue online.pngJarash
  54. Інфлянцкае ваяводзтваSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  55. Ніжні замак (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  56. Касьцёл Сьвятых Станіслава і Ўладзіслава (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  57. Касьцёл Унебаўзяцьця Найсьвяцейшай Панны Марыі і кляштар францішканаў (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  58. Касьцёл Сьвятога Мікалая (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  59. Бяскідзкі тунэльSilk user blue online.pngTaravyvan Adijene
  60. ЗразыSilk user blue online.pngW
  61. Павал Ксавэры БжастоўскіSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  62. Малая ЛетуваSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  63. ЖамойцьSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  64. Віленскія гарадзкія ўмацаваньніSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  65. Тры КрыжыSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  66. Марыя ЛастоўскаяSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  67. КоўнаSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  68. Віленскі ўнівэрсытэтSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  69. Вайна Маскоўскай дзяржавы з Рэччу Паспалітай 1654—1667 гадоўSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  70. ЛетувісыSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  71. Антокальскія могілкіSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  72. Сьвята-Эўфрасіньнеўскія могілкі (Вільня)Silk user blue online.pngKazimier Lachnovič
  73. Могілкі РосыSilk user blue online.pngKazimier Lachnovič

Створаныя шаблёныРэдагаваць

ЗаўвагіРэдагаваць

Артыкулы, пазначаныя курсівам, удзелу ў спаборніцтве не бяруць.

рэдагаваць Графік

Тэрмін: 21 сакавіка — 31 траўня 2022 году.

Дні Краіна ці мова і прадмет
21—27 сакавіка Украіна; геаграфія, традыцыі і ежа, культура
28 сакавіка — 3 красавіка Армэнія, Аўстрыя і Польшча; традыцыі і ежа
4—10 красавіка Грузія, Латвія, цыганы і эспэранта; гісторыя
11—17 красавіка Азэрбайджан, Грэцыя і Паўночная Македонія; адукацыя і навука
18—24 красавіка Сэрбія, Турэччына і эрзя; грамадзтва і правы чалавека
25 красавіка — 1 траўня Вугоршчына, Малдова і Румынія, Эстонія; архітэктура
2—8 траўня Кіпр, татары і крымскія татары; прырода
9—15 траўня Башкартастан, Славенія і Чарнагорыя; культура і спорт
16—22 траўня Славаччына, Харватыя і Чэхія; міжнародныя дачыненьні і жанчыны
23—31 траўня Босьнія і Герцагавіна, Расея і Сэрбская Рэспубліка; эканоміка

Таксама існуюць сьпісы артыкулаў яшчэ для 10 супольнасьцяў: Альбанія, Баўгарыя, вырусы, Дон, Казахстан, Косава, Летува, Мальта, лужычане і паўночны захад Расеі. Іх магчыма скарыстаць з увагай да прадмету артыкула адпаведна тыдню або па-за спаборніцтвам.

рэдагаваць Дапаможныя сродкі

Вонкавыя спасылкіРэдагаваць