Вікінгі: розьніца паміж вэрсіямі

Змесціва выдалена Змесціва дададзена
д робат зьмяніў: an:Vikingo
афармленьне
Радок 4:
У заходняй Эўропе вікінгаў называлі «нарманамі», а на тэрыторыях сучаснай Беларусі — «варагі», «русь» альбо «сьвеі»<ref>[[Андрэй Катлярчук]]. «Швэды ў гісторыі й культуры беларусаў». Менск, Энцыклапедыкс. — 2002</ref>.
 
Расейскі [[акадэмік]] М.[[Міхаіл ЛоманосаўЛаманосаў]] пісаў:
{{Цытата|"..Варягами назывались народы, живущие по берегам Варяжского моря; итак, россы или русь только при устьях реки Немени или Русы имели имя варягов, а простираясь далее к востоку и югу, назывались просто руссы или россы... ...варяги-русь были те же с живущими далее к югу и им смежными белороссийцами, где ныне Новгородек, воеводства Минское, Мстиславское, Вытепск и Полоцк, а от Полоцка простирались и до Старой Русы"}}|Міхаіл Ламаносаў|<ref>[http://feb-web.ru/feb/lomonos/texts/lo0/lo6/lo6-0252.htm М. Ломоносов "ЗАМЕЧАНИЯ НА ДИССЕРТАЦИЮ Г.-Ф. МИЛЛЕРА «ПРОИСХОЖДЕНИЕ ИМЕНИ И НАРОДА РОССИЙСКОЙ»]</ref>.}}
 
{{Цытата|"..Варягами назывались народы, живущие по берегам Варяжского моря; итак, россы или русь только при устьях реки Немени или Русы имели имя варягов, а простираясь далее к востоку и югу, назывались просто руссы или россы... ...варяги-русь были те же с живущими далее к югу и им смежными белороссийцами, где ныне Новгородек, воеводства Минское, Мстиславское, Вытепск и Полоцк, а от Полоцка простирались и до Старой Русы"}}<ref>[http://feb-web.ru/feb/lomonos/texts/lo0/lo6/lo6-0252.htm М. Ломоносов "ЗАМЕЧАНИЯ НА ДИССЕРТАЦИЮ Г.-Ф. МИЛЛЕРА «ПРОИСХОЖДЕНИЕ ИМЕНИ И НАРОДА РОССИЙСКОЙ»]</ref>.
 
== Глядзіце таксама ==